
Texas Instruments
Product No:
TPS7A1601ADGNR
Manufacturer:
Package:
8-HVSSOP
Batch:
-
Description:
100-MA, 60-V, 5-A QUIESCENT CURR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.888
2.888
10
2.5916
25.916
25
2.4453
61.1325
100
2.08335
208.335
250
1.95624
489.06
500
1.71171
855.855
1000
1.418274
1418.274
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 50dB (100Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Delay, Enable, Power Good, Soft Start |
| Current - Output | 100mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 100mA |
| Voltage - Output (Max) | 18.5V |
| Supplier Device Package | 8-HVSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 15 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |