
Texas Instruments
Product No:
TPS7A2133BPYWDJ
Manufacturer:
Package:
4-DSBGA (0.6x0.6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
500-MA, LOW-NOISE ULTRA-LOW-IQ H
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
10
0.9329
9.329
25
0.8854
22.135
100
0.72713
72.713
250
0.679744
169.936
500
0.600704
300.352
1000
0.47424
474.24
2500
0.442624
1106.56
5000
0.420489
2102.445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 90dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XFBGA, DSBGA |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.175V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 4-DSBGA (0.6x0.6) |
| Current - Quiescent (Iq) | 15 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |