
Texas Instruments
Product No:
TPS7A3725DRVR
Manufacturer:
Package:
6-WSON (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.67295
16.7295
25
1.57852
39.463
100
1.344725
134.4725
250
1.262664
315.666
500
1.104831
552.4155
1000
0.91543
915.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS7A3725 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 1A |
| Current - Supply (Max) | 1.3 mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 400 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |