
Texas Instruments
Product No:
TPS7A4301DGQR
Manufacturer:
Package:
10-HVSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 50MA 10HVSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.591
3.591
10
3.22145
32.2145
25
3.04532
76.133
100
2.63948
263.948
250
2.504086
626.0215
500
2.246902
1123.451
1000
1.894984
1894.984
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 76dB ~ 73dB (10Hz ~ 100kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current - Output | 50mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 85V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 50mA |
| Voltage - Output (Max) | 14.5V |
| Supplier Device Package | 10-HVSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 9 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |