
Texas Instruments
Product No:
TPS7A4701MRGWREP
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ/PROG 1A 20QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.8585
10.8585
10
9.9807
99.807
25
9.56688
239.172
100
8.429065
842.9065
250
8.01534
2003.835
500
7.498236
3749.118
1000
6.877686
6877.686
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 78dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable/Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS7A4701 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 1A |
| Current - Supply (Max) | 6.1 mA |
| Voltage - Output (Max) | 34V |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (5x5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.4V |