
Texas Instruments
Product No:
TPS7A5701RTER
Manufacturer:
Package:
16-WQFN (3x3)
Batch:
-
Description:
5-A, LOW-VIN, LOW-NOISE, HIGH-AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.4095
11.4095
10
10.488
104.88
25
10.0529
251.3225
100
8.85742
885.742
250
8.4227
2105.675
500
7.8793
3939.65
1000
7.22722
7227.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB ~ 36dB (1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Current - Output | 5A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.11V @ 5A |
| Current - Supply (Max) | 24 mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 6.5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |