
Texas Instruments
Product No:
TPS7A6050QKVURQ1
Manufacturer:
Package:
TO-252-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 300MA TO252-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.021
3.021
10
2.71605
27.1605
25
2.56766
64.1915
100
2.225185
222.5185
250
2.111128
527.782
500
1.8943
947.15
1000
1.597596
1597.596
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 150kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | TPS7A6050 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 250mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |