
Texas Instruments
Product No:
TPS7A6533QKVURQ1
Manufacturer:
Package:
TO-252-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA TO252-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.736
2.736
10
2.45765
24.5765
25
2.32294
58.0735
100
2.013335
201.3335
250
1.910032
477.508
500
1.713876
856.938
1000
1.445444
1445.444
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 150kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | TPS7A6533 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO), Watchdog |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 250mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 40 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |