
Texas Instruments
Product No:
TPS7A6633QDGNRQ1
Manufacturer:
Package:
8-HVSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 3.3V 150MA 8MSOP PWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.5295
15.295
25
1.44248
36.062
100
1.229015
122.9015
250
1.153984
288.496
500
1.009736
504.868
1000
0.836636
836.636
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS7A6633 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO), Watchdog |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-HVSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 20 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |