
Texas Instruments
Product No:
TPS7A6950QDRQ1
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 150MA 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.92055
9.2055
25
0.874
21.85
100
0.718105
71.8105
250
0.671232
167.808
500
0.593199
296.5995
1000
0.468312
468.312
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS7A6950 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO), Watchdog |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 20 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |