
Texas Instruments
Product No:
TPS7A7002DDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 3A 8SO PWRPAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1825
3.1825
10
2.85475
28.5475
25
2.69876
67.469
100
2.3389
233.89
250
2.218934
554.7335
500
1.991048
995.524
1000
1.679201
1679.201
2500
1.59524
3988.1
5000
1.535276
7676.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 3A |
| Base Product Number | TPS7A7002 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.38V @ 2A |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |