
Texas Instruments
Product No:
TPS7A7100RGTR
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1A 16VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.793
2.793
10
2.50515
25.0515
25
2.3636
59.09
100
2.013905
201.3905
250
1.891032
472.758
500
1.654653
827.3265
1000
1.371002
1371.002
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS7A7100 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 4 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |