
Texas Instruments
Product No:
TPS7A8001DRBR
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.90095
19.0095
25
1.79322
44.8305
100
1.52779
152.779
250
1.434576
358.644
500
1.255254
627.627
1000
1.04007
1040.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 48dB ~ 38dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS7A8001 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| Current - Supply (Max) | 350 µA |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |