
Texas Instruments
Product No:
TPS7A8300ARGRR
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (3.5x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 20VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.294
4.294
10
3.85795
38.5795
25
3.64762
91.1905
100
3.161315
316.1315
250
2.999188
749.797
500
2.69116
1345.58
1000
2.269654
2269.654
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 42dB ~ 25dB (10kHz ~ 500kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable/Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Current - Output | 2A |
| Base Product Number | TPS7A8300 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 2A |
| Current - Supply (Max) | 5 mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x3.5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 4 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |