
Texas Instruments
Product No:
TPS7A8701RTJR
Manufacturer:
Package:
20-QFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 20QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.7879
17.879
25
1.6872
42.18
100
1.43735
143.735
250
1.349608
337.402
500
1.180907
590.4535
1000
0.978462
978.462
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB (500kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | TPS7A8701 |
| Protection Features | - |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.1V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | 4 mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |