
Texas Instruments
Product No:
TPS7A8801RTJR
Manufacturer:
Package:
20-QFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.667
3.667
10
3.29175
32.9175
25
3.1122
77.805
100
2.69724
269.724
250
2.55892
639.73
500
2.296112
1148.056
1000
1.93648
1936.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 40dB (500kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | TPS7A8801 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 1A |
| Current - Supply (Max) | 4 mA |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Current - Quiescent (Iq) | 3.5 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |