
Texas Instruments
Product No:
TPS7B4250QDBVRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 50MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2635
1.2635
10
1.1305
11.305
25
1.0735
26.8375
100
0.881695
88.1695
250
0.824182
206.0455
500
0.728346
364.173
1000
0.575016
575.016
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 50mA |
| Base Product Number | TPS7B4250 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 1V @ 50mA |
| Current - Supply (Max) | 350 µA |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 90 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |