
Texas Instruments
Product No:
TPS7B4253QPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4035
2.4035
10
2.15745
21.5745
25
2.03528
50.882
100
1.734035
173.4035
250
1.628224
407.056
500
1.424696
712.348
1000
1.18046
1180.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | TPS7B4253 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.52V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 400 µA |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 18 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |