
Texas Instruments
Product No:
TPS7B4254QDDARQ1
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 8SO POWERPAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.79075
17.9075
25
1.68948
42.237
100
1.43944
143.944
250
1.351584
337.896
500
1.182636
591.318
1000
0.979896
979.896
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS7B4254 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.26V @ 100mA |
| Current - Supply (Max) | 260 µA |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2V |