
Texas Instruments
Product No:
TPS7B6733QPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 3.3V 450MA 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2705
2.2705
10
2.0368
20.368
25
1.92166
48.0415
100
1.63723
163.723
250
1.537328
384.332
500
1.345162
672.581
1000
1.114559
1114.559
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 450mA |
| Base Product Number | TPS7B6733 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 35 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 25 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |