
Texas Instruments
Product No:
TPS7B6750QPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 450MA 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1945
2.1945
10
1.9703
19.703
25
1.85896
46.474
100
1.583745
158.3745
250
1.487092
371.773
500
1.301215
650.6075
1000
1.078146
1078.146
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 450mA |
| Base Product Number | TPS7B6750 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 200mA |
| Current - Supply (Max) | 35 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 25 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |