
Texas Instruments
Product No:
TPS7B6933QDBVRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.7486
7.486
25
0.71098
17.7745
100
0.583965
58.3965
250
0.545908
136.477
500
0.482448
241.224
1000
0.380874
380.874
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS7B6933 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 100mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 25 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |