
Texas Instruments
Product No:
TPS7B8125QDGNRQ1
Manufacturer:
Package:
8-HVSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 2.5V 150MA 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
10
1.22455
12.2455
25
1.16204
29.051
100
0.95437
95.437
250
0.892164
223.041
500
0.788424
394.212
1000
0.62244
622.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS7B8125 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.65V @ 150mA |
| Current - Supply (Max) | 6.5 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-HVSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 3.5 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |