
Texas Instruments
Product No:
TPS7B8250EPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
AUTOMOTIVE 300-MA, OFF-BATTERY (
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.888
2.888
10
2.59445
25.9445
25
2.44796
61.199
100
2.085535
208.5535
250
1.958216
489.554
500
1.713439
856.7195
1000
1.419708
1419.708
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | TPS7B8250 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.17V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 6.5 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 5 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |