
Texas Instruments
Product No:
TPS7B8250QDGNRQ1
Manufacturer:
Package:
8-HVSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LIN 3.3V/5V 300MA 8MSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8525
1.8525
10
1.6625
16.625
25
1.56864
39.216
100
1.336365
133.6365
250
1.25476
313.69
500
1.097915
548.9575
1000
0.909701
909.701
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | TPS7B8250 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 1V @ 300mA |
| Current - Supply (Max) | 6.5 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-HVSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 5 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |