
Texas Instruments
Product No:
TPS7B8433QWDRBRQ1
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
AUTOMOTIVE 150-MA, 40-V, LOW-DRO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.4003
14.003
25
1.32164
33.041
100
1.125845
112.5845
250
1.05716
264.29
500
0.925015
462.5075
1000
0.766441
766.441
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 55dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | TPS7B8433 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.225V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 26 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |