
Texas Instruments
Product No:
TPS7B8450QDCYRQ1M3
Manufacturer:
Package:
SOT-223-4
Batch:
-
Description:
AUTOMOTIVE 150-MA, 40-V, LOW-DRO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6815
1.6815
10
1.51335
15.1335
25
1.42766
35.6915
100
1.21638
121.638
250
1.142128
285.532
500
0.999362
499.681
1000
0.828039
828.039
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 55dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.23V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
| Current - Quiescent (Iq) | 26 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |