
Texas Instruments
Product No:
TPS7B8733QKVURQ1R2
Manufacturer:
Package:
TO-252-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
AUTOMOTIVE 500-MA, 40-V, LOW DRO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7075
2.7075
10
2.42915
24.2915
25
2.29634
57.4085
100
1.990155
199.0155
250
1.888106
472.0265
500
1.694211
847.1055
1000
1.428848
1428.848
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Product Status | Active |
| Control Features | Power Good |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.575V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 26 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |