
Texas Instruments
Product No:
TPS7B8833QKVURQ1
Manufacturer:
Package:
TO-252-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
AUTOMOTIVE 500-MA, 40-V, LOW-DRO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.755
2.755
10
2.4719
24.719
25
2.33168
58.292
100
1.986545
198.6545
250
1.865344
466.336
500
1.632176
816.088
1000
1.352372
1352.372
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, UVLO |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.575V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 26 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |