
Texas Instruments
Product No:
TPS81256SIPR
Manufacturer:
Package:
9-uSIP (2.6x2.9)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BOOST 5V 9USIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.4928
24.928
25
2.35638
58.9095
100
2.042215
204.2215
250
1.937468
484.367
500
1.738481
869.2405
1000
1.466192
1466.192
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-SMD Module |
| Product Status | Active |
| Current - Output | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS81256 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 9-uSIP (2.6x2.9) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |