
Stackpole Electronics Inc
Product No:
TR35JBC62R0
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
RES 62 OHM 5% 35W TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.289
6.289
10
4.0052
40.052
50
3.08617
154.3085
100
2.807155
280.7155
500
2.314656
1157.328
1000
2.150496
2150.496
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | TR |
| Package | Bulk |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 62 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 35W |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |