TR3E477K004C0100
Vishay Sprague
Product No:
TR3E477K004C0100
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Molded
Series TANTAMOUNT®, TR3
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 470 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.170" (4.32mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm