TR3E477M6R3C0065
Vishay Sprague
Product No:
TR3E477M6R3C0065
Description:
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.170" (4.32mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 65mOhm