TR3E685M050C0550
Vishay Sprague
Product No:
TR3E685M050C0550
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.170" (4.32mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 550mOhm