TR50JBD7R50
Stackpole Electronics Inc
Product No:
TR50JBD7R50
Package:
TO-220
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 7.5 OHM 5% 50W TO220
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 68
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series TR
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±5%
Resistance 7.5 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 50W
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Product Status Active
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.52mm)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-220
Temperature Coefficient ±100ppm/°C