
Stackpole Electronics Inc
Product No:
TR50JBD7R50
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
RES 7.5 OHM 5% 50W TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.586
5.586
10
3.5606
35.606
50
2.74322
137.161
100
2.49527
249.527
500
2.057472
1028.736
1000
1.911552
1911.552
5000
1.824
9120
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | TR |
| Package | Bulk |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 7.5 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 50W |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.52mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |