TR8M105M016C9500
Vishay Sprague
Product No:
TR8M105M016C9500
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 1UF 20% 16V 0603
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6150
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Molded
Series MICROTAN®, TR8
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code M
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.5Ohm