
Amphenol Anytek
Product No:
TS02515B0000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
0.71535
7.1535
25
0.61218
15.3045
50
0.55043
27.5215
100
0.538935
53.8935
250
0.45866
114.665
500
0.435708
217.854
1000
0.389842
389.842
5000
0.304998
1524.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | 02-508 |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 12 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 270° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.024" (26.01mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | TS02 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.34-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |