
Amphenol Anytek
Product No:
TS03315A0000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.00415
10.0415
25
0.9367
23.4175
50
0.85006
42.503
100
0.84626
84.626
250
0.714628
178.657
500
0.677027
338.5135
1000
0.601796
601.796
5000
0.488965
2444.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | 02-381 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.751" (19.08mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | TS03 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |