
Amphenol Anytek
Product No:
TS06715A0000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2325
2.2325
10
1.69005
16.9005
25
1.56636
39.159
50
1.40828
70.414
100
1.373985
137.3985
250
1.202244
300.561
500
1.099207
549.6035
1000
0.996151
996.151
5000
0.875928
4379.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | 02-500 |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Wire Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 12 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.024" (26.01mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | TS06 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |