
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
TS10K40-A
Manufacturer:
Package:
TS4K
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 400V 10A TS4K
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.77425
7.7425
100
0.593845
59.3845
500
0.469414
234.707
1000
0.375535
375.535
2000
0.340328
680.656
5000
0.320055
1600.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, TS4K |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Base Product Number | TS10K40 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TS4K |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 5 A |