
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
TS20P05G C2G
Manufacturer:
Package:
TS-6P
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1P 600V 20A TS-6P
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5815
3.5815
10
3.0039
30.039
100
2.429815
242.9815
500
2.159882
1079.941
1000
1.849394
1849.394
2000
1.741398
3482.796
5000
1.670689
8353.445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, TS-6P |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TS20P05 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TS-6P |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 20 A |