TS35P07G C2G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
TS35P07G C2G
Package:
TS-6P
Batch:
Datasheet:
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 35A TS-6P
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tube
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-SIP, TS-6P
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number TS35P07
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package TS-6P
Voltage - Peak Reverse (Max) 1 kV
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1000 V
Current - Average Rectified (Io) 35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 17.5 A