
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
TS40P05GH
Manufacturer:
Package:
TS-6P
Batch:
-
Description:
BRIDGE RECT 1P 600V 40A TS-6P
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.603
2.603
10
2.1869
21.869
100
1.76928
176.928
500
1.572668
786.334
1000
1.346587
1346.587
2000
1.267956
2535.912
5000
1.216475
6082.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-SIP, TS-6P |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TS40P05 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TS-6P |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 40 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 20 A |