
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
TSU2M60H
Manufacturer:
Package:
Micro SMA
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A MICRO SMA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.33345
3.3345
100
0.231515
23.1515
500
0.180747
90.3735
1000
0.146918
146.918
2000
0.131338
262.676
5000
0.124659
623.295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, Flat Lead |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TSU2 |
| Capacitance @ Vr, F | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | Micro SMA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 770 mV @ 2 A |