
Amphenol Anytek
Product No:
TT0201000000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
0.85025
8.5025
25
0.79306
19.8265
50
0.71991
35.9955
100
0.716775
71.6775
250
0.605264
151.316
500
0.573401
286.7005
1000
0.509684
509.684
5000
0.414124
2070.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | TT |
| Package | Bulk |
| Features | Interlocking (Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | TT02 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |