
Texas Instruments
Product No:
TUSB1106PWR
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1945
2.1945
10
1.97125
19.7125
25
1.85972
46.493
100
1.5846
158.46
250
1.487928
371.982
500
1.301937
650.9685
1000
1.078744
1078.744
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Half |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | USB 2.0 |
| Data Rate | 1.5Mbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Base Product Number | TUSB1106 |
| Receiver Hysteresis | 450 mV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |