
Texas Instruments
Product No:
TUSB2551PWR
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER HALF 1/3 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.56275
15.6275
25
1.4744
36.86
100
1.256375
125.6375
250
1.179672
294.918
500
1.032213
516.1065
1000
0.855266
855.266
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Half |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | USB 2.0 |
| Data Rate | 1.5Mbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Base Product Number | TUSB2551 |
| Receiver Hysteresis | 200 mV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Drivers/Receivers | 1/3 |