TVS042CG100GC-W
Taiyo Yuden
Product No:
TVS042CG100GC-W
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 10PF 25V C0G/NP0 01005
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series V
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 10 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Base Product Number TVS042C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C