
Amphenol Anytek
Product No:
TY0401000000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
10
1.01175
10.1175
25
0.94354
23.5885
50
0.85652
42.826
100
0.85272
85.272
250
0.7201
180.025
500
0.682214
341.107
1000
0.606404
606.404
5000
0.492708
2463.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | TY |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.6 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.492" (12.50mm) |
| Termination Style | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | TY |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |