
Amphenol Anytek
Product No:
TY0601000000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8525
1.8525
10
1.39935
13.9935
25
1.29732
32.433
50
1.16641
58.3205
100
1.138005
113.8005
250
0.995714
248.9285
500
0.910366
455.183
1000
0.825028
825.028
5000
0.725458
3627.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | TY |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.6 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.492" (12.50mm) |
| Termination Style | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | TY |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |